wavuti.com Updates

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Napenda kuwataarifu kuwa blogu hii inapumzishwa rasmi na tovuti mpya imezaliwa kwa jina www.wavuti.com

This is to inform you that this blog has been retired. A new website to take her place is up and running at www.wavuti.com

Wednesday, May 06, 2009

TweetThis! Tanzania jails three for forcing girl into sex with dog

Job well done your honor!
In April 2008 this blog published bitter remarks following the 'school girl abuse (click to read) ' by some pathetic retards (excuse my french) in one of the lake regions in Tanzania.
Today one can sigh with relief following the court's ruling that served rightly on the stupid bastards (excuse my esperanto). My heartfelt feelings goes to the beautiful, precious girl and the affected family.
I wish the 'sharks and whales' of big scale coruptions in Tanzania could be served rightly as well:
TWO men and a woman employed by a Canadian mining company were jailed for 20 years each for forcing a 13-year-old girl to have sex with a dog.
Magistrate Gadiel Mariki passed sentence on the trio after finding them guilty of "forcing a girl to have sex with a dog" in the northern Tanzanian city of Mwanza in March 2008.
Job Mlama, 30, Anicet Edward, 30, and Shija Madata, 18, were employed by Canadian mining exploration company, Barrick Exploration Africa Limited (BEAL) at Mwanza, some 800km north of the capital Dar es Salaam.
They were sacked from their jobs shortly after the incident.
In his judgment, Mariki said the trio lured the schoolgirl into the BEAL workers' campsite, and convinced her to spend the night there before forcing her into bestiality.
The court ordered that the dog, owned by one of the expatriates at BEAL, be turned over to the police.
Human rights activists condemned the sentence as too lenient.
"These people deserved the death penalty or a life term. It is a horrible, despicable offence," said Ichikaeli Maro, the former head of a women's rights group
"They deserved a punishment that should be a lesson to others with such a habit," said Rehema Kerefu, director of the Tanzania Women's Legal Aid Committee - news.com.au  

2 feedback :

MAKULILO Jr, said... Wed May 06, 06:39:00 AM MST  

Thanks Da Subi,
Napenda kujua, je, hao watu/wafanyakazi wa BEAL walifanya hao kwa kuagizwa na bosi wao (mwenye mbwa) au?Na kama hawakuagizwa na mwenye mbwa, wao walifanya vile kwa minajiri gani?Isiwe mwenye mbwa ndio alikua anawapa donge nono hapo, then hao wakaingia mkenge kufanya ufisadi huo mkubwa sana.

Suala lingine, nawashangaa hao hao watu wa Human Rights wanaosema kuwa watu hao wali-deserve death penalty.Wanajichanganya, kwa upande mmoja huwa kila siku wanapinga adhabu hiyo, na hata ktk kesi mojawapo Jaji alishasema Death Penalty is unconstitutional hivyo ni null and void, sasa inakuaje tena watu hao ambao huwa wanatoa mada za kupinga adhabu ya kifo, leo hii wanasema miaka hiyo 20 haitoshi hao jamaa wauliwe??Huyo mtu wa Women's Rights Group asiongee kwa hisia kwa kuwa kitendo kafanyiwa mwanamke, awe mwanamke au mwanaume, kitendo kilichofanywa ni unyama mkali, na adhabu iliyotolewa ni fundisho tosha.Na atoe maoni kufuatana na misingi ya sheria na hali halisi.

MAKULILO, Jr.
www.makulilo.blogspot.com

Yasinta Ngonyani said... Wed May 06, 07:35:00 AM MST  

Kwa kweli kama Mungu yupo basi nakuomba uwape laani kubwa sana. Kwani huo ni unyama kabisa. Na pia nampa pole msichana pia wazazi.

Recent Comments . Kauli za Wasomaji

###recentComment###

More Opportunities ads