wavuti.com Updates

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Napenda kuwataarifu kuwa blogu hii inapumzishwa rasmi na tovuti mpya imezaliwa kwa jina www.wavuti.com

This is to inform you that this blog has been retired. A new website to take her place is up and running at www.wavuti.com

Wednesday, February 18, 2009

TweetThis! Cool 'VUNGA' products. Wear VUNGA!

Proudly, I would like to introduce to you the VUNGA products.

Thinking about how many youngsters have lost the purpose in life altogether for unspeakable reasons, I had every reason to be thankful to hese vijanas behind "VUNGA" products who have decided to try to work hard in order to lead their lives.
The product line:
You may order a 'VUNGA' logo engrossed in different Tops and Tee Shirt colors. So far the colors available are Blue, Black, White, Red, Green, Gray, Khakhi and White hoods for ladies.

Availability and ordering:
Products are readily available in Arusha, Moshi, Dar and Mwanza (Tanzania).
For prices and placing orders, please contact VUNGA products at : vungaa@gmail.com or call +255715268400 / +255784893289

In their own words:
...vunga' simply means take it easy/chill or don't stress. This is a purposeful message to the young generation! Unajua vipi eeh, siku hizi watoto hawajatuliatulia. Yaani wasichana wa shule wadogo sana wanakimbilia madingi watu wazima kisa hela na pia masela kujirusha 24/7 bila mpango - hiyo HAIFAI. Kwa mwendo huu mshikaji utajikuta kwenye madawa ya kulevya, bangi na mambo kama hayo. ...kwa hiyo "vunga" ni neno la mtaani A-Town linakupa "Tulia! (acha papara)"!
Click here to see the founders, meaning and photos of VUNGA /Hide

5 feedback :

Subi Nukta said... Wed Feb 18, 09:53:00 PM MST  

Thank you Mube for supporting the boys for their good cause in the struggle to establish the meaning of life and the sole purpose of living.

Subi Nukta said... Fri Feb 20, 03:40:00 PM MST  

Thank you Lydia for supporting our youngsters for the positive work they do! I like positive talks!

mc-mixer said... Sat Feb 21, 09:11:00 AM MST  

arachuga bwois repin us kamakawa...gud work boys u go hardddddd....lol

Recent Comments . Kauli za Wasomaji

###recentComment###

More Opportunities ads